32 Haftalık Prematüre Bebek Kuvözden Çıktı

32 Haftalık Prematüre Bebek Kuvözden Çıktı

İZMİR’in Aliağa ilçesinde yaşayan Zeliha Tütüncüoğlu (36) ve Melih Tütüncüoğlu (39) çiftinin 32’nci haftada dünyaya gelen birinci kızları Lila Tütüncüoğlu, toplam 47 gün kuvözde kaldıktan sonra ailesine kavuştu. Bebeklerini kucağına almanın memnunluğunu yaşayan genç çift, ikili bayram yaşadıklarını söyledi.

Aliağa’da özel bir firmada çalışan Melih Tütüncüoğlu ve Zeliha Tütüncüoğlu, geçen yıl eylül ayında bebeklerinin dünyaya geleceğini öğrendi. Çok istedikleri bebeklerine kavuşacağı için günleri saymaya başlayan Zeliha Tütüncüoğlu, 21 haftalıkken yapılan amniyosentezin akabinde 26’ncı haftada hamileliği ile ilgili bir komplikasyon geliştiği bilgisini aldı. Karaciğer ve safra kesesi asit oranlarının yükselişi manasına gelen hamilelik kolestazı yaşayan Tütüncüoğlu, 32’nci haftada Medical Point İzmir Hastanesi’nde bebeğini dünyaya getirdi. Doğduğunda 46 santimetre uzunluğunda, 1,5 kilogram tartısında olan Lila bebek, 47 gün süren tedavisinin akabinde taburcu olup yeni bir hayata başladı.

‘TESLİM OLDUK VE HEKİMLERİMİZE GÜVENDİK’Bebeklerinin 2,5 aylık olduğunu ve 49 santimetre uzunluğa, 3 kilo 150 gram tartıya ulaştığını belirten Zeliha Tütüncüoğlu, yaşadıkları süreci şöyle anlattı: “Hamileliğimde 32’nci haftaya kadar tedaviyle geldik. Lakin 32’nci haftada Lila’dan ayrılmak zorunda kaldım. Doğum hoş geçti. 7 aylık doğduğu için bir müddet ağır bakımda kaldı. 38’inci gün çıktı konuta geldi. Fakat meskende yeni bir rahatsızlık yaşayınca tekrar yatışı oldu. Toplam 47 gün kuvözde kaldı. Bu süreçte dehşetlerim oldu. Lakin eşimle birlikte çok güzel takviye aldım. Daima olumlu kalmaya devam ettik. Teslim olduk ve hekimlerimize güvendik. Kızımız çok güçlü çıktı maşallah bu hususta çok şanslıydık. Öbür prematüre bebeklere nazaran dış dünyaya süratli adapte oldu. Bana en çok doğumdan sonra hastaneden çocuksuz ayrılmak koydu. Kuvözde kaldığı birinci 2 hafta hiç göremedim. Vakitle tabipler ve hemşireler birbirimizi tanıdıktan sonra onu görmemize müsaade verdiler. Onu birinci ziyaretimiz Ramazan Bayramı’nda oldu. Kucağımıza aldık lakin burada kalmaya devam etti. Önümüzde Kurban Bayramı var. Birlikte meskene gideceğiz. Yeni yeni öğrendiğimiz hisler yaşıyoruz. Anlatılmaz, tanım edilemez, yalnızca yaşanır. Anneler beni anlıyordur. Çok hoş bir his.”‘ÖPMEK, KOKLAMAK SINIRLI’Ailece keyifli bir bayram geçirmek istediklerini söz eden baba Melih Tütüncüoğlu da “Süreç zordu ancak biz güçlü kalmak zorundaydık. Eşim bana güç oldu ben ona güç oldum. Gerçek tabipler ve hastaneye yönlendirilince her şeyi atlatmak daha kolay oluyor. Hekimlerimize güvendik, konutumuza gidiyoruz. Bize ikili bayram oldu. Kızımızla bir arada keyifli bir bayram geçirmek istiyoruz. Hekimlerin kimi kısıtlamaları var. Öpmek, koklamak sonlu, ailelerle görüşmek sonlu. Bir müddet daha bu türlü olacak. Kucağımıza yeni aldık. Onu korumak için ailelerimizi bir müddet daha uzak tutmak zorundayız” dedi.’22 HAFTADAN İTİBAREN TÜM ORGAN GELİŞİMLERİ SAĞLANIYOR’

Medical Point İzmir Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Hasret Günay ise son devirde prematüre bebeklerde artış olsa da teknolojinin ilerlemesiyle onları sağlıklı bir formda ailelerine kavuşturduklarını söz etti. Bilhassa çoğul gebeliklerde riskin daha fazla olduğunu anlatan Günay, “Lila bebeğimiz doğduğunda çabucak yenidoğan ağır bakımda tedaviye aldık. 47 gün süren seyahatin sonunda bebeği ailesine teslim ettik. Çok memnunuz. Bundan sonra daima sıhhatle ve huzurla bebeklerini büyütmelerini diliyorum. Bütün hamilelerde risk var. Bilhassa ikiz ve çoğul gebeliklerde prematüre doğum riski olabiliyor. Teknoloji o kadar ilerledi ki 22 haftadan itibaren doğan bebeklerimizi yenidoğan ağır bakımda çok özel tedavilerle tüm organ gelişimlerini sağlayıp muhakkak bir kiloya getiriyoruz. Her yıl dünya prematüre gününde meskene sıhhatle gönderdiğimiz bebekleri, çocukları aileleriyle birlikte konuk ediyoruz. Anne babalar korkmasınlar. Evet risk var. Lakin teknoloji ve tıbbi tedavi imkanları çok ilerlediği için bahtımız var” diye konuştu.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Nevra Uçkaç – Sıhhat